Afløbsteknik handler nu også om klimatilpasning


Den nye 6. udgave af bogen Afløbsteknik beskriver nu forhold som klimaændringer og klimatilpasning i relation til afløbsvand og afløbssystemer.


Konsekvenserne af klimaændringer på afløbsområdet vil give større og flere oversvømmelser af terræn og kældre. De kraftigere nedbørshændelser kan medføre forringelser af vandkvalitet i vandløb og søe. Samtidig kan kraftigere nedbørshændelser betyde ringere badevandskvalitet som følge af regnvandsbetingede udledninger fra renseanlæg og overløb fra afløbssystemet til badevandet.

Den nye 6. udgave af Afløbsteknik har åbnet døren for klimatilpasning, der nu er blevet en aktiv del af vejledningen inden for planlægning, projektering, udførelse, drift og vedligeholdelse af afløbsvand og afløbssystemer i Danmark.

Bogens nye indhold om klimatilpasning gennemgår eksisterende viden om tekniske forhold og begreber inden for beregning og planlægning af afløbssystemets funktionskrav under øget nedbør og ekstremregn. Eksempelvis beskrives og anbefales brugen af en såkaldt klimafaktor for dimensionering af afløbssystemerne. Klimatilpasningen ligger blandt andet i at multiplicere nedbøren med klimafaktoren for at tage højde for øgede regnintensitet i forbindelse med tilbagevendende ekstremhændelser.

Det vådere klima vil stille større krav til afløbsområdet, og strategiplanen fra 2008 lægger op til en ad hoc-planlægning på området. I bogen beskrives ad hoc-tilgangen som fornuftig på afløbsområdet, da det vil give marginale omkostninger at klimatilpasse sig forbindelse med en fornyelse af ledningssystemet. Bogen gør samtidig opmærksom på vigtigheden af at fortage analyser af effekterne af klimaændringer for det eksisterende afløbssystem samt at planlægge udbygninger, så funktionskrav overholdes i fremtiden, og skader fra uundgåelige oversvømmelser mindskes.

Kilde: Afløbsteknik, 6. udgave 2011, Polyteknisk Forlag.